Výživa
Jak správně krmit psa
Snad nejčastější otázkou kladenou v oblasti výživy je, zda psovi vařit nebo podávat kompletní krmivo průmyslově vyráběné.
Pokud chceme pejskovi podávat stravu doma připravovanou, měli bychom se snažit opatřit si co největší množství informací o fyziologii trávení, potřebách psa v různých obdobích života i o zdrojích živin a jejich využitelnosti v různých surovinách.
Krmit psa vařenou stravou správně totiž obnáší víc, než uvařit levné „psí“ maso, rýži, smíchat a předložit psovi. Je to stejné jako se zdravou stravou u lidí. Přemýšlet nad tím co a proč psovi dáváme, kupovat kvalitní suroviny a obětovat čas jejich přípravě. Střídat široký sortiment – jednou pejskovi uvařit hovězí, podruhé kuře nebo rybu, občas vnitřnosti. Z příloh lze nabídnout kromě rýže a těstovin také brambory, ovesné nebo žitné vločky apod.
To vše doplnit čerstvou zeleninou případně ovocem a nezapomenout na kvalitní vitaminově minerální preparát. Pokud nechceme nebo nemůžeme věnovat krmení našeho miláčka tolik času, energie a prostředků, pak se rozhodneme, ostatně jako většina, pro některé z kompletních krmiv.
Na výběr máme buď granule nebo konzervy. Konzerv obsahujících opravdu kompletní krmivo není na trhu mnoho. Většinu je nutné doplnit je přílohou a minerálním doplňkem. Je proto vhodné používat je pouze jako občasné zpestření.
Naopak nabídka tzv. extrudovaných krmiv neboli granulí je velmi široká. Zjednodušeně je lze rozdělit na krmiva standardní a prémiová. Standardní (nebo-li levné) krmivo je určeno pro uspokojivé nakrmení psa. Tedy pes sice nebude mít hlad, ale toto krmivo nezohledňuje např. velikost, věk či výkon psa. Je vyrobeno z omezeného počtu levných surovin a pokud výrobce uvádí, že je to to nejlepší co můžete psovi dát, pak je to lež. Cena musí být úměrná kvalitě použitých surovin a pokud má být hlavní složkou čerstvé kuřecí maso, nemůže se to na ceně neprojevit.
Když se tedy chcete přiblížit k ideálu psí výživy, měli byste sáhnout po krmivech prémiových. Tato krmiva respektují měnící se požadavky organismu – bývají rozdělena podle velikosti plemene, věkové kategorie a stupně zátěže. Vyrábí se i speciální diety, určené psům s citlivým zažíváním, alergií nebo některým onemocněním.
Po kvalitním krmivu je vždy lepší se ptát u veterinární lékaře nebo v dobrém zooobchodě kde Vám poradí, lépe je vyhnout se krmivu za supermarketu. Ke kompletnímu krmivu v žádném případě nepodáváme vitaminově minerální doplňky (především NE vápník). Je možno přidávat kvalitní kloubní výživu – chondroprotektiva nebo specielní doplňky na srst (Biotin). Téměř neomezeně může pes konzumovat zeleninu a ovoce, v rozumné míře kysané mléčné výrobky (tvaroh, jogurt). Občasné zpestření jídelníčku většině psů neuškodí, ale existují jedinci, kteří na každou změnu reagují průjmem.
Psa tedy můžeme krmit různě, je to jen na nás. Jen zbytky od nedělního oběda prosím raději ne!