Veterinární péče

Očkování

  • Očkujte pouze zdravého psa.
  • Pokud to není nutné, nedoporučuje se očkovat fenky během hárání.
  • Odčervení je ideální provést týden před vakcinací.

Základní očkovací schéma

  • 6 - 7 týdnů - první očkování proti parvoviroze, psince, inf. hepatitidě, případně coronaviroze.
  • 8 - 9 týdnů - přeočkování parvoviroza, psinka, inf.hepatitida + leptospiroza, případně parainfluenza (psincový kašel)
  • 12 - 16 týdnů - přeočkování téhož, možno očkovat již i proti vzteklině
  • Nejpozději do 6 měsíců - vakcinace proti vzteklině (pokud již nebyla naočkována) - povinnost ze zákona!
  • dále vždy 1x ročně přeočkovat.

Odčervení

Schéma

  • první odčervení ve 14ti dnech
  • do dvou měsíců stáří odčervujeme každých 14 dní, do půl roku stáří pak jedenkrát za měsíc
  • do 1 roku 1x za tři měsíce
  • dále pak pravidelně, minimálně jedenkrát za půl roku. Pokud je pes v kontaktu s dětmi, odčervujeme raději jedenkrát za 3 měsíce
  • Pokud nechceme zatěžovat organismus psa cizorodými látkami, kterými antiparazitární přípravky jsou, lze pravidelně provádět vyšetření trusu psa a odčervovat pouze na základě pozitivního nálezu. Jedinou výjimkou je odčervení štěňat a kojící feny, jež by se mělo provádět vždy, neboť vylučování škrkavek probíhá i placentou a mateřským mlékem.

Vnější parazité

Zejména se jedná o blechy a klíšťata, se kterými se Váš pejsek ve svém životě bude setkávat poměrně často. Nejlepší ochranou je prevence. Dnes existuje na trhu velké množství různých antiparazitálních obojků, tabletek, sprejů, spot on přípravků apod. K dostání jsou u veterinárních lékařů, v obchodech pro psy a také v některých lékárnách.

Péče o zuby

Sledujte pravidelně chrup svého psa. Zubní kámen v žádném případě není pouze kosmetickou záležitostí! Způsobuje zánět dásní a může vést až k vypadnutí zubu.

Snažte se proto raději o prevenci. Na trhu existuje také spousta pamlsků zaměřených na preventivní ochranu zubů. Jsou to různé žvýkací kosti, čistící kuličky a podobné, stejnou službu však udělá i tvrdý chléb či velká morková kost. Je-li váš pes k tvorbě zubního kamene náchylnější, budete muset začít s pravidelným čištěním zubů kartáčkem a specielní psí zubní pastou. V případě, že se vrstva kamene přeci jen vytvoří, je nutné nechat jej odstranit veterinářem. Zákrok se většinou provádí ultrazvukem v celkové narkóze.

Uši

Psu je potřeba uši pravidelně kontrolovat a v případě potřeby vyčistit. Je dobré ho na tento úkon navyknout již odmala. Štěňatům, ale i dlouhosrstým psům s převislým uchem musíme uši čistit častěji. Nejlépe je použít specielní roztok zakoupený u veterináře, kterým psu uši vypláchneme a poté smotkem vaty otřeme vytřepané nečistoty. Nikdy uši nečistíme vatičkou namotanou na špejli. Ušní maz bychom pouze zatlačili hlouběji a mohli bychom způsobit nepříjemné poranění zvukovodu.

Drápy

Stejně jako naše nehty i drápy u psů rostou. U většiny velkých psů se drápy obrušují samy a není nutná žádná úprava. Přerostou-li však do větší délky, je potřeba špičky zastřihnout. Zvláštní pozornost věnujte drápům na pátém prstu předních nohou. Nacházejí se na vnitřní straně a nedotýkají se země, proto se ani neobrušují a někdy je potřeba pravidelné zkracování. Provádí se speciálními kleštičkami, které jsou běžně k dostání. Pokud jsou drápy vašeho psa černé, požádejte raději vašeho veterinárního lékaře o ukázku, jak postupovat.

Tlapy

Polštářky tlap dospělého psa jsou poměrně odolné a tvrdé. Problém může nastat v zimě u psů, jež se pohybují po nasolených chodnících. Nemůžete-li se takovým místům vyhnout ošetřete psu před vycházkou tlapky mastným krémem.Existují specielní mastičky na tlapky, ale lze použít prakticky jakýkoliv krém. Po vycházce je nejlépe tlapy opláchnout vodou a soli je tak zbavit.

Anální váčky

Nacházejí se v blízkosti análního otvoru. Zde se tvoří silně páchnoucí sekret charakteristický pro každého jedince. U většiny psů dochází k vyprázdnění samovolně při kálení, ale některým jedincům je potřeba pomoci. Signálem přeplněných váčků je tzv. sáňkování kdy pes legračně jezdí po zadečku, aby ulevil svědění. Dalším příznakem může být i zhoršení kvality srsti. Požádejte tedy vašeho veterináře, aby sekret vymáčkl, případně se můžete tento úkon naučit i sami. Anální žlázky ale nevyprazdňujte zbytečně, pokud pes nemá problémy, nechte to na něm samotném.

Tereza Kejvalová


© Hovawart klub ČR 2007 - 2024 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus