Jedeme na výstavu
Další informace
- Klasifikace na výstavách, tituly a čekatelství
- Rady a tipy, jak přípravit psa a co nezapomenout
Termíny výstav
- Klubové a speciální výstavy hovawartů
- Termíny mezinárodních, národních a dalších výstav v ČR i v zahraničí
- Výsledky výstav
Jestliže jste se rozhodli, že byste chtěli svého pejska prezentovat na výstavách, přečtěte si několik následujících rad a seznamte se s pojmy, souvisejícími s výstavním kláním.
Podmínky výstav na území ČR upravuje Výstavní řád ČMKU, který vychází z Výstavního řádu FCI.
Druhy výstav
Podle rozsahu a místa pořádání se výstavy dělí na:
- oblastní a krajské
- klubové (se zadáváním titulů CAC, CAJC)
- speciální (se zadáváním titulů CAC, CAJC)
- národní (se zadáváním titulů CAC, CAJC)
- mezinárodní (se zadáváním titulů CAC, CAJC, CACIB - FCI) Tyto výstavy jsou pořádány pod záštitou FCI a platí pro ně Mezinárodní výstavní rád FCI.
Rozdělení psů do tříd
Pes smí být na jedné výstavě přihlášen jen do jedné třídy. Ve třídách soutěží zvlášť psi a feny.
Třídy povinné
- třída mladých - 9 - 18 měsíců
- třída otevřená - od 15 měsíců, je přístupná pro všechny psy bez ohledu na vykonané zkoušky a získaná ocenění
- třída pracovní - od 15 měsíců, je na mezinárodních výstavách přístupná pouze pro plemena uvedená v seznamu plemen, která musí pro získání titulu Mezinárodní šampión krásy složit předepsanou zkoušku. Splnění podmínek pro třídu pracovní u hovawartů na MVP musí být doloženo velkým certifikátem. Vystavují jej organizace pověřené ČMKU nebo přímo ČMKU na základě protokolu o vykonané zkoušce.
- třída šampiónů - od 15 měsíců, je otevírána pouze na mezinárodních výstavách a přístupná psům, kteří získali titul Mezinárodní šampión, nebo šampióna některé ze členských zemí FCI.
- třída veteránů - od 8 let.
- třída vítězů - od 15 měsíců, mimo mezinárodních výstav může být otevřena místo třídy šampiónů, přístupná pro psy s uznaným mezinárodním či národním titulem šampióna, titulem národního vítěze a titulem klubového vítěze nebo vítěze speciální výstavy. Uvedené tituly musí být získány v konkurenci dospělých.
Dále mohou být otevřeny:
- třída štěňat 4 – 6 měsíců
- třída dorostu 6 - 9 měsíců
- mezitřída 15 - 24 měsíců
- třída čestná – od 15 měsíců, je otevírána pouze na klubových, speciálních a národních výstavách, přístupná pro psy s uznaným mezinárodním, národním titulem šampióna či titulem Klubový vítěz, Národní vítěz nebo Vítěz speciální výstavy, bez nároku na CAC. Zadává se známka a pořadí. Výborný 1 se nemůže účastnit soutěže o Vítěze plemene.
- třída mimo konkurenci – od 15 měsíců, v této třídě je možné vystavit psy bez nároku na klasifikaci a pořadí.
Počet CACIB pro jednotlivá plemena stanovuje FCI. Počet CAC a CAJC pro jednotlivá plemena stanovuje řád pro udělování titulu Český šampión a Český Junior šampión, které jsou k přečtení na stránkách ČMKU.
Pro zařazení do třídy je rozhodující věk psa v den konání výstavy (tj. v den posouzení psa na výstavě), ostatní podmínky musí být splněny v den podání přihlášky.
K přihlášce na výstavu musí být přiložena úplná a čitelná fotokopie obou stran průkazu původu hlášeného
jedince. V případě, že získané tituly opravňující pro zařazení do třídy šampiónů (vítězů) nebo certifikát o
absolvování předepsané zkoušky pro třídu pracovní nejsou řádně doloženy, je pořadatel povinen zařadit psa do třídy otevřené.
Shrnutí
Je třeba si ujasnit a znát
- Propozice
- Místo a termín konání výstavy
- Výši výstavního poplatku
- Termín 1./2. uzávěrky – pozor: při 2. uzávěrce bývají výstavní poplatky vyšší!
- Třídu, do které má být pejsek přihlášen
Je nutné doložit
- Kopii průkazu původu
- Kopie získaných titulů nebo certifikátů pro zařazení do třídy pracovní, vítězů a šampiónů
- Kopii dokladu o zaplacení výstavních poplatků
- Očkovací průkaz s platným očkováním - v den výstavy (veterinární podmínky pro účast psů na veřejných akcích upravuje Řád ochrany zvířat (pdf, 162kb) při veřejném vystoupení nebo svodu psů pro hodnocení exteriéru psů ČMKU
V den výstavy je nutno
- Absolvovat přejímku psů – čas přejímky je uveden v propozicích, psi s předvádějícím vstupují samostatnými vchody, kde absolvují veterinární přejímku = kontrolu očkovacího průkazu
- Vyzvednout si desky s posudkovým listem a číslem – podle organizace a typu výstavy se předávají buď u vstupu, ve výstavní kanceláři s katalogy, nebo přímo ve výstavním kruhu
- Vyzvednout si katalog výstavy – výdej katalogů bývá ve výstavní kanceláři nebo na označeném místě blízko vchodu. Hodí se si katalog prostudovat, abyste získali přehled o tom, ve kterém kruhu vystavujete (u vchodu bývá umístěn plánek výstaviště s vyznačením umístění kruhů, případně seznam vystavovaných plemen s určením kruhu), jaké je pořadí vystavovaných tříd a kolik zvířat se ve vaší třídě vystavuje.
- Dostavit se do kruhu podle pokynů vedoucího kruhu ve stanovený čas – vedoucí kruhu před zahájením posuzování třídy vyzve přihlášené, aby se dostavili do kruhu podle katalogových čísel
- Při posuzování se řídit pokyny rozhodčího a vedoucího kruhu
- Po posouzení celé třídy, zadání známek a určení pořadí prvních čtyř zvířat vyzvednout desky s posudkem a diplomem u stolku vedoucího kruhu
- Nechat si výsledek posuzování zapsat do průkazu původu psa (u nás pouze, jste-li s výslednou známkou spokojeni)
Ing. Jan Šeda