Výběr štěněte

Štěňata - přehled vrhů

Pokud jste již rozhodnuti, že hovawart pro vás bude tím pravým plemenem a rádi byste našli chovatelskou stanici, která nabízí štěňátka, pokračujte na stránku s aktuálním přehledem narozených štěňátek.

Veterinární péče

Přečtěte si také zásady správné veterinární péče o psa v sekci Zdraví.

Časté otázky

Přivezu si štěně, co dál?

Než si štěňátko hovawarta pořídíte, ujistěte se, že jste pro něj schopni vytvořit přijatelné podmínky a hlavně mu věnovat spoustu času. Uvědomte si, že si domů přivezete kamaráda, společníka a dalšího člena rodiny na dalších 12 až 14 let.

Výběr pohlaví se odvíjí od vašich představ do budoucna, jestli chcete chovat, cvičit, nebo prostě jenom proto, že se vám líbí buď pes, nebo fena. Obecně platí,že pes potřebuje pevnější ruku při výchově, Hlavně v pubertě bude zkoušet, co si může dovolit. Důsledností, ale i vytvořením dobrého vztahu založeného na důvěře, se dá výchova a výcvik zvládnout. Fena bývá mírnější, ale i zde platí důsledná výchova. Fena také 2x do roka hárá a je potřeba se připravit na její izolaci v tomto období, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí.

V současné době je na klubovém webu průběžně uveřejňován seznam chovatelských stanic s informací o počtu, barvě a pohlaví narozených štěňat. To velice usnadní orientaci a výběr štěněte. Můžete se u chovatelů zeptat na rodiče, jak uspěli na výstavách, kolik mají složených zkoušek z výkonu, na to, jak obstáli na bonitaci (uchovnění). Výsledek bonitace je vyznačen pomocí bonitačního kódu v bonitační kartě a PP. Pokud budete chtít, může vás chovatel seznámit s celým rodokmenem matky a otce štěňat. Dozvíte se zde i výsledek vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů(DKK).

Pokud jste si vybrali stanici, ze které si chcete štěňátko pořídit, je docela vhodné se dojet podívat na matku a prostředí, ve kterém štěňata vyrůstají. Tam vám také chovatel odpoví na vaše případné otázky ohledně toho, co vás dál čeká. Cena štěněte se obvykle odvíjí od pracovních, exterierových, ale i zdravotních (DKK) předpokladů štěňat. Také zahraniční krytí zvyšuje cenu štěňátek. Je nutno si ale uvědomit, že pořizovací cena je jen zlomek toho, co budete muset vynaložit na potřeby psa po celý jeho život. Samotný odběr je možné uskutečnit po 50. dnu od narození štěněte.

Seriozní chovatel vás upozorní na případné odchylky od standardu, nebo nedostatky, které jsou patrné v den převzetí. Měl by upozornit zejména na vady, které by mohly ovlivnit chovnou hodnotu vybraného štěněte.

Důležitá je také počáteční fáze socializace, která probíhá u chovatele. Štěně by mělo být živé, hravé, kontaktní, nebojácné. Hovawarti mají v povaze ale i určitou opatrnost, která se může u štěněte projevit.

Štěně se označuje tetováním v levém uchu a případným, zatím nepovinným čipováním. Mělo by být očkované, což je potvrzeno v očkovacím průkazu. Důležité je také odčervení, které by měl chovatel provést 3x. Samozřejmostí je sepsaná a podepsaná kupní smlouva.

Zbarvení hovawartů (štěňat)

Plavá štěňata mohou být ještě velmi světlá: staré chovatelské pravidlo říká, že v dospělosti budou mít psi takové zbarvení, jaké mají momentálně na uších.

Nos, pysky, okraje víček a polštářky jsou u dobře pigmentovaných štěňat ve věku osmi týdnů tmavě až černě probarvené. V následujících týdnech pigmentace sice ještě trochu zesílí, ale pokud je v osmi týdnech slabá, nelze očekávat vynikající pigmentaci v dospělosti.

Přitom lze pozorovat, že sytě plaví hovawarti mívají sklon ke slabší pigmentaci, což se týká především nosní houby - často mají tzv. játrový nos. Bělavě plaví hovawarti mají většinou výborně pigmentovaný nos (který ovšem v dospělosti někdy zesvětlá).

Znaky u černého hovawarta s pálením by měly být už zřetelně vyvinuté. Až do třetího roku života se sice znaky mohou ještě dále vyvíjet, ale také v tomto případě už těžko budou vynikající, pokud se neobjeví do osmi týdnů. A naopak platí: když už štěně má ideální zbarvení a znaky, může jich mít v dospělosti až příliš mnoho. Když má hovawart s pálením tzv. brýle (to znamená, že kolem očí je černá barva protkána světlejšími chlupy), může se stát, že bude mít na některých místech podsadu jiné, převážně šedé barvy.

Lidmila Černá


© Hovawart klub ČR 2007 - 2024 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus