Přehled očkování

  • Tisková zpráva Státní veterinární správy o vzteklině

Proti kterým infekcím a kdy je třeba psa očkovat:

Parvoviróza

  • akutní, vysoce nakažlivé systémové onemocnění psů virového původu
  • těžké klinické formy se vyskytují především u štěňat, projevují se zvracením a vodnatými, zapáchajícími průjmy. Bez adekvátní léčby se vyznačují vysokou úmrtností v důsledku dehydratace a sepse.
  • vakcinace je naprosto nezbytná, začínáme s ní v 6-9 týdnech stáří štěněte

Psinka

  • patří mezi nejzávažnější infekční onemocnění masožravců
  • s nejvyšším výskytem psinky se setkáváme u štěňat a dorůstajících psů ve stáří 3-6 měsíců, riziko onemocnění psinkou se opět zvyšuje u zvířat stařších 8 let
  • Při tomto onemocnění dochází k postižení dýchacích cest a trávicího traktu, objevují se změny na kůži a tlapkách. Při těžší formě psinky zaznamenáváme i nervové příznaky. Očkovat se doporučuje současně s parvovirózou od věku 6-9 týdnů.

Infekční hepatitida

Akutní, virové onemocnění vedoucí k selhání jater. Projevuje se napjatým břichem, zvracením, průjmem a rychlou dehydratací. Častým nálezem je i postižení dýchacích cest a očí. Vakcinaci proti tomuto onemocnění zahajujeme ve stáří 9-12 týdnů.

Leptospiróza

Akutní, bakteriální onemocnění, postihující játra a ledviny, přenosné na člověka. K přenosu nemoci dochází nejčastěji močí nakažených hlodavců. Při leptospiróze dochází k selhávání jater a ledvin. Očkovaní se zahajuje ve věku 10-12 týdnů.

Vzteklina

Závažné virové onemocnění nervového systému, přenosné na člověka. Projevuje se změnami chování, agresivitou a ochrnutím svalů. Dle legislativy ČR je povinností majitele provést první očkování do stáří 6 měsíců s pravidelnou roční revakcinací.

Další choroby

Dalšími nejčastějšími chorobami, kterým lze také předejít vakcinací, jsou psincový kašel, lymská borelióza, tetanus a koronaviróza.

Pravidelná revakcinace

Revakcinace je nezbytnou součástí navození odpovídající chráněnosti vůči infekcím. Iniciální vakcinaci štěněte je zapotřebí nejméně 1-2× zopakovat, přičemž poslední revakcinace by se měla uskutečnit po dovršení 3 měsíců života štěněte, tj. cca ve stáří 13 týdnů. Jediným onemocněním, u kterého není revakcinace štěňat zapotřebí, je vzteklina.

Udržovat zvíře v celoživotní imunitě je nejlepší způsob ochrany jeho zdraví. Doporučujeme proto provádět pravidelné upevňovací očkování obvykle v ročním intervalu během celého života psa.

MVDr. Ivona Musialková
http://www.neovet.cz


© Hovawart klub ČR 2007 - 2024 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus