Skijoring

Když přijde zima, mnozí z nás schovají postroje a tenisky do bedny, zalezou za kamna a věnují se i se psem gaučingu. Kdo je ale chytrý, ten ví, že zima hovawartům vůbec nevadí, ba přímo naopak! S klesající teplotou výrazně stoupá jejich aktivita a daleko lépe než v létě se s hovíky sportuje v zimě. Co tedy můžeme se psem v zimě vyvádět? Přímo se nabízí disciplína zvaná skijöring, která je v našich podmínkách velmi snadno provozovatelná.

Monika Šrámková a Arina od Vltavského jezu

Jisté je, že při běhu na lyžích musí psovod se psem tvořit dobrý team, protože jeden se absolutně spoléhá na druhého. Pes musí mít jistotu, že ho psovod nepřejede lyží a psovod musí mít jistotu, že pes bude sledovat stopu běžkařskou, nikoliv stopu zvířecí, která vede kamsi do lesa mezi stromy. Co musí váš pes umět, abyste s ním mohli tento sport provozovat?

  • umět pracovat v tahu
  • ovládat základní povely pro běh v přímém směru, zrychlení a zastavení
  • v ideálním případě naučíte psa běhat mimo stopu, oni to ostatní běžkaři totiž neradi vidí
  • a v ještě lepším případě psa naučíte povely směrové, aby uměl na povel zatočit

Nejhezčí je samozřejmě běhat ve volném terénu, kdy jste na bílé pláni jen vy a pes a neruší vás přítomnost ostatních běžkařů. Ale záleží na tom, jaké máte ve vašem okolí podmínky.

Každopádně pokud se tomuto sportu budete chtít věnovat, neobejdete se bez nutného vybavení. Kromě vašeho standardního vybavení na běžky budete potřebovat tuto výstroj:

  • pro psa postroj (určený pro práci v tahu)
  • pro vás ski opasek, tzv. bederní pás, přímo určený pro tuto disciplínu (se spodním tahem, který nenarušuje vaše těžiště)
  • třímetrovou tažnou šňůru s amortizérem (tlumičem nárazů)

Skijorging si užije pes i psovod

Pokud náhodou bydlíte v podmínkách sněhově příznivějších, můžete kromě skijöringu provozovat také disciplínu velmi příbuznou, která však u nás ještě není příliš rozšířená a to je skialpinismus. I zde se můžete velmi dobře realizovat se psem, neboť tento sport se provozuje ve volném terénu. Do kopce šlape pes s vámi v tahu (stejné vybavení jako na skijöring) a z kopce potom sjíždíte se psem na volno. Tento sport je velmi oblíben u hovawartů žijících v podhorských alpských oblastech – u nás si na svou popularitu zřejmě bude muset ještě chvíli počkat.

Katka Houšková & Afra Katčina smečka


© Hovawart klub ČR 2007 - 2024 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus