Canicross a Dog-walking s hovawartem?

Canicross (CC) je sportovní disciplínou pro muže i ženy, při které dvojice běžec-pes běhá v přírodě na vzdálenosti obvykle mezi 4 až 8 km. Výbavou se jedná o relativně levný sport, kdy je potřeba pouze postroj pro psa, běžecký postroj (sedák nebo bederní pás) a vodící šňůra. Vše ostatní je už stejné jako při normálním běhání. Správným základem je vhodná crossová obuv, která umožní běh na různých površích a za "každého" počasí.

Canicross a HW? Proč ne!

Při závodní nadšence jsou pořádány zhruba od září do března regionální závody se zimní přestávkou, kdy se vymění běžecké boty za běžecké lyže. Vzhledem k tomu že čeští běžci patří k evropské špičce, tak se jedná o velmi kvalitně organizované a obsazované závody.

Pro všechny jistě není cílem sportovat na špičkové úrovni, tím hlavním smyslem je alternativní pohyb pro pejsky a jejich páníčky. Každý, kdo má radost z pohybu v přírodě, si jistě v tom najde své zalíbení. Pro starší či začínající je vhodnou alternativou tzv. dog-walking, který je velmi populární v západní Evropě, kdy pes pomáhá drobným tahem svému páničkovi při procházce na téměř libovolnou vzdálenost. Navíc je eliminován případný útěk za zvěří či námitky "rádoby" myslivců ohledně volného pohybu psa a páníček má navíc při procházce volné ruce.

Jiří Šrámek a Arina od Vltavského jezu na ME 2008

Jakožto majitel HW bych případným zájemcům o tento sport sdělil svoje zkušenosti s tímto plemenem. Jednoduše mohu doporučit HW pro tyto aktivity, neboť se jedná o velmi intuitivní plemeno s vrozeným smyslem pro pohyb. Je-li pes dobře veden, tak se rychle naučí pohybu v postroji a posléze i tahu. HW se dokáže velmi rychle adaptovat na aktuální situaci a doplňovat páníčka. Plemeno je ideálně přizpůsobeno na středoevropské klima, takže teploty -10° až +20° mu nedělají téměř žádné potíže. Je jasné, že běhání za větších teplot je náročnější jak pro běžce i psa, a tak je nutno dbát na pitný režim. Pro špičkové běhání je nutné uzpůsobit krmení, kdy se posouváme do oblasti superprémiových krmiv.

Na ME 2008 v Děčíně jsme se umístili na 34. místě ve třídě CCM, ale bohužel musím konstatovat, že se jednalo o jediného HW na celém mistrovství a i o jediného, který u nás aktivně běhá na závodech. Toto plemeno má sice zhruba stejnou výkonnost jako Husky, Malamut či ČHP, ale nedá se počítat s tím, že to bude špičkový závodní pes. To je bohužel doménou ohařovitých plemen.

Z chovatelského hlediska je na pejskovi jednoznačně vidět pozitivní vliv pohybu. Snad jenom při závodní úrovni se asi projevuje větší zátěž a tak je nám vytýkán volnější pohyb v loktech a drobnější stavba těla.

Bc. Jiří Šrámek a Arina od Vltavského jezu


© Hovawart klub ČR 2007 - 2024 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus