Výsledky akce Hwk: Školka pro hovawarty

V sobotu 25. 6. 2011 se v Praze, v areálu ZKO Letňany, konala 1. Školka pro hovawarty konaná Hovawart klubem s názvem „Den hovawarta“.

Program začínal v 9 hodin dopoledne, o výcvik projevilo zájem poměrně velké množství lidí, takže konečná skvadra hovíků činila 35 cvičících psů a pár přihlížejících.

Velikou skupinu tvořila štěňata do 4 měsíců, nouze nebyla ani o mladá zvířata do 1 roku a pár „dospělců“ kteří těm mladým ukazovali, jak se to dělat má, ale taky nemá :-).

Výcvikáři rozdělili psy do 4 skupin dle výkonnosti, zájmu a věku. Nejmladší skupině, plné hovawartího potěru, velela Anička Brázdová, která pánečkům především ukazovala, jak začít s výcvikem, základy stop, kladinu, tunel atd…

Další tři skupiny (pod vedením Lukáše Krause, Blanky Brázdové a Lenky Blažkové) byly už různě věkově namíchané a každý výcvikář se všem plně věnoval jak hromadně, tak individuálně. Všichni si vyzkoušeli přivolání, základy poslušnosti, učili se motivovat pejsky, přecházet kladinu atd. Ti starší a zkušenější se učili jak zlepšit to, co už umí, nebo jak odstranit nedostatky.

Výcvik střídaly odpočinkové a seznamovací pauzy.

Chvilku před obědem se slova ujala Tereza Mulačová a s názornou ukázkou vysvětlovala všem přítomným, jak probíhají výstavy, co znamená různé hodnocení a tituly, jak vypadá výstavní postoj, běhání v kruhu, prohlídka zubů a vše co k výstavě patří.

Po výborném obědě, byl připraven klidový režim, hlavně pro pánečky, v podobě informací a praktického předvedení svodu a bonitace, všichni dychtivě čerpali informace a Hanka Vendlerová trpělivě vše vysvětlovala.

Na odpolední program byla naplánovaná nejprve ukázka výcviku dle IPO a NZŘ. A po předvedení obran zkušenými hovíky obranáři, začali nabírat zkušenosti i ti nejmenší hovawarti. Lukáš si na prcky, ale i na ty starší, připravil neodolatelnou kořist v podobě ovčí houně. Všichni mladí hovawarti bojovali o sto šest a ovečku Lukášovi za žádnou cenu nechtěli odevzdat!

Během celého dne jsem viděla spoustu šikovných mladých hovawartů, kteří mají skvěle našlápnuto, jen pánečci musí vydržet a přežít všechny puberty, vzdory a karamboly.

Den hovawarta se opravdu vydařil, počasí přálo a byla výborná nálada. Všichni si odnesli spoustu cenných rad a motivaci k práci. Doufám, že i další školka bude takto vydařená, ale hlavně že pomůže začínajícím psovodům k pohodové práci a porozumění s hovawartem.

Kateřina Slováková

Akce Hwk


© Hovawart klub ČR 2007 - 2018 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus