Ostatní choroby

Nejčastější "cestovní" onemocnění

V posledních letech stoupá počet majitelů, kteří své pejsky berou opravdu všude, tedy i na dovolenou. To spolu s globálním oteplováním vede k tomu, že se veterinární lékaři ve svých ordinacích setkávají stále častěji s dříve zcela neobvyklými nemocemi.

Srdeční červivost

Asi nejznámější z těchto nemocí je Dirofilarioza – srdeční červivost. Původcem je oblý červ Vlasovec psí (Dirofilaria imitis), kterým se pes nakazí díky kousnutí infikovaným komárem. Tito se vyskytují v jižních oblastech, v Evropě je to především Španělsko, Portugalsko, Řecko, Itálie a Francie. Jednotlivé případy se vyskytly také na Slovensku, v Rakousku i v jižnějších částech České republiky.

Onemocnění dirofiláriemi bývá zpravidla vážné a může být i smrtelné. Dospělí červi mohou být 10–30cm dlouzí, v průměru mají asi 1 mm. Žijí zpravidla v plicních tepnách, odkud se dostávají i do srdce. Zde ucpávají cévy a mohou tím způsobit srdeční selhání nebo chronické onemocnění srdce a plic. Příznakem napadení tímto parazitem jsou nejčastěji kašel, hubnutí, ztížené dýchání, zhoršení kvality srsti, v závažných případech dochází k ledvinovému selhání či poškození jater.

Protože léčba není vždy plně účinná a nese s sebou i různá rizika, je třeba se zaměřit na prevenci. Tou nejúčinnější je aplikace preparátů, jež obsahují účinnou látku selamectin. Přípravek Stronghold, který tuto účinnou látku obsahuje, je snadno dostupný ve formě tzv. spot-on a jeho účinek trvá 4 týdny.

Ehrlichióza

Ehrlichióza je onemocnění přenášené jedním druhem klíštěte (Rhipicephalus sanguienus). Původcem je bakterie ze skupiny riketsií (Ehrlichia canis), která napadá bílé krvinky.Vysoký výskyt tohoto onemocnění je především na jihu Evropy, ale stále častěji se objevují případy i v Německu nebo Polsku.Nejčastějšími příznaky bývá výtok z očí a nosu, zvýšená teplota a zvětšení mízních uzlin. Pokud majitelé tyto příznaky přejdou bez povšimnutí, přechází nemoc do chronické formy, která se vyznačuje nechutenstvím, únavou, odporem k pohybu. Objevuje se i ztížené dýchání a kašel, snížená srážlivost krve.

Léčba antibiotiky je účinná, pokud je zahájena včas. Po objevení klinických příznaků je někdy zapotřebí i aplikace kortikosteroidů, případně krevní transfúze.V případě kontaktu s infikovanou krví je možný i přenos na člověka.

Babesióza

Babesióza je další z importovaných parazitárních onemocnění, jejichž přenašečem je klíště. V Evropě se nejčastěji vyskytuje ve Středomoří, ale zdaleka nejen tam.

Původcem onemocnění je Babesia canis, jejíž životní cyklus probíhá převážně v červených krvinkách, čímž dochází k jejich poškození. Lze ji přirovnat k malárii u lidí.Příznaky jsou většinou horečka, anemie, malátnost, objevuje se i žloutenka a krev v moči. Biochemickým a hematologickým vyšetřením lze zjistit poškození jater a ledvin.

Na babesiósu existují účinné léky, podpůrná terapie spočívá v podávání infuzí a krevních transfuzí.K prevenci tohoto onemocnění lze doporučit použití přípravků bránících napadení klíšťaty.

Leishmanióza

Leishmanióza je onemocnění přenášené komárci rodu Phlebotomus, může dojít i k přenosu ze zvířete na člověka nebo naopak. I toto onemocnění se nejvíce vyskytuje na jihu Evropy.Původcem jsou malí jednobuněční parazité rodu Leishmania, kteří napadají bílé krvinky. Zatímco u lidí se rozlišuje leishmanióza kožní a leishmanióza vnitřních orgánů, u psů má onemocnění podobu generalizovanou, postihující celý organismus. Klinické příznaky jsou velmi variabilní – vyskytují se kožní změny (hlavně v okolí uší, očních víček, nozder), dále nechutenství, hubnutí, chudokrevnost, místní nebo celkové zvětšení mízních uzlin, zvětšení jater a sleziny, občasné horečky nebo průjmy.

Vzhledem k velmi dlouhé inkubační době se onemocnění může vyskytnout až několik let (!) po vaší dovolené.

Terapie je velmi obtížná a často nezaručuje úplné uzdravení. Proto tam, kde hrozí nákaza, je lépe používat speciální repelentní přípravky.


Tereza Kejvalová ve spolupráci s Veterinární klinikou Neovet (http://www.neovet.cz)


© Hovawart klub ČR 2007 - 2024 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus