Agility

Agility je velmi oblíbená a dnes také velmi rozšířená kynologická disciplína, která vznikla v sedmdesátých letech minulého století inspirována klasickým koňským parkurem. Také dráze agility se říká "parkur" a dokonce i velmi podobně vypadá. Trať se skládá většinou z 12 – 20 různých překážek a úkolem psovoda je navést psa tak, aby je všechny překonal, a to v předepsaném směru, pořadí, s co nejmenším počtem chyb a v co nejrychlejším čase. Je asi důležité uvést, že postavení trati záleží pouze na konkrétním rozhodčím a že parkur je vždy jiný.

Pes a psovod = jeden team [nové okno] Agility může být rekreačním "hopsáním" pro zábavu, ale také vrcholovým sportem. Záleží čistě na vás, kterou cestou se vydáte a čím se agility pro vás a zejména pro vašeho psa stane. Jisté je, že pokud se rozhodnete pro závodní dráhu, užijete si spoustu adrenalinu. Vzhledem k tomu, že při skutečném závodě pracuje pes bez vodítka, bez obojku a bez motivace (žádné pamlsky a žádné aporty), záleží jeho výkon pouze na jeho vůli, kterou nemůžete nijak fyzicky ovlivnit. O to musí být větší motivace samozřejmě v tréninku. Proto je bezpodmínečně nutné, abyste psa pro tuto činnost získali a aby se na závod maximálně těšil. Po celou dobu běhu se potom pes spoléhá na vaše kvalitní vedení a vy se spoléháte na jeho ovladatelnost. Pes a psovod tedy musí tvořit fungující team, pro který je agility ta nejlepší zábava na světě. A to je jeden z důvodů, proč je agility tak oblíbeným sportem. Nepatří sem žádný dril, žádný trest, žádný stereotyp a žádná demotivace. Agility musí být za každou cenu zábava – i když ve finále jde o adrenalin a o velké emoce. Je to hra a pro psa to vždy hra zůstane.

Jako každý sport má i tato disciplína svoje velmi přísná pravidla. Běhá se ve třech velikostních (S-small, M-medium a L-large) a zároveň ve třech výkonnostních (A1, A2 a A3) kategoriích. Za každou chybu je team tvrdě penalizován a o vítězi mnohdy rozhodují setiny vteřiny.

Pro koho je agility vhodné?

Agility zůstává je pro psa hlavně zábava [nové okno] Především pro každého psovoda, který rád pracuje se svým psem a výcvik považuje za zábavu. Chuť, píle a dobrý vztah se psem je základním předpokladem pro tuto disciplínu. Velikostně jsme omezeni zejména konstrukcí překážek, kdy maximální velikost psa limituje nosnost zónových překážek (kladina, áčko a houpačka) a průměr tunelu, který je 60cm. Je také důležité si říci, že se jedná o disciplínu fyzicky velmi náročnou, proto by pes i psovod měli být ve výborné kondici. Co se týká velkých plemen, jako je to naše, jedním ze základních předpokladů je dobrý výsledek DKK. Nedoporučuji agility nikomu, jehož pes má výsledek horší než 1/1. I když by se zpočátku u psa nemusely projevit zjevné obtíže, v budoucnu byste na to dozajista doplatili. I se zdravým zvířetem ovšem musíme dbát na dobrou kondici. Hovawart běhající pravidelně agility by rozhodně měl být lehce "pod váhou", měl by být velmi kvalitně živen a doporučuji samozřejmě i podávání potravních doplňků, zejména chondroprotektiv. Jakkoliv je sport pro psa důležitý, agility je opravdu náročná disciplína, při které dochází k velkému opotřebení pohybového aparátu a ten si tedy musíme doslova hýčkat.

Kdy je dobré začít?

Jediným limitujícím faktorem pro začátek s agility je opět fyzická kondice a zdraví. Ovladatelnost na parkuru můžete začít trénovat s úplně malým štěňátkem. Probíhání tunelem a základní překážky (s tyčkou položenou na zemi) se dají učit prakticky ihned, jakmile si se štěnětem začnete rozumět a navážete kvalitní komunikaci. Ovšem nesmíte spěchat na zvyšování skokových překážek a už vůbec nemůžete přidat do parkuru fyzicky náročné zónové překážky. Je třeba, aby každý pes tyto překážky znal, proto je dobré si občas krokem (a na vodítku) projít kladinu nebo houpačku a zkusit si rozložené áčko. Ale se zařazením zónových překážek do tréninku rozhodně počkejte až do výsledku rentgenu DKK.

Pokud se pro agility rozhodnete (a nezáleží na tom, zda budete hopsat o víkendech, nebo se vrhnete na závodní dráhu), ručím vám za to, že se budete dobře bavit. A co je podstatné – že se bude bavit váš pes! Agility doporučuji všem pejskařům, alespoň jako doplněk k jinému druhu výcviku. Protože při tomto sportu se naučíte výborně se psem komunikovat a ovládat ho bez vodítka – a to všem pouze formou hry, tedy bez jakéhokoliv nátlaku.

Hopsání zdar!

Katka Houšková a Ariva Lotto Bohemia


© Hovawart klub ČR 2007 - 2017 | O webu
Webdesign: Webmasterova.cz | Grafika: Otakar Korolus